THREE STATE OF THE ART, PREMIUM GLASS COURTS - PADEL HAS ARRIVED IN ESSEX! enquiries@gopadeluk.com
IPE Padel Essex Maldon

I.P.E. is THE international amateur padel competition.

It’s Here!

We are excited to be leading the way and holding the only major padel event in the UK in 2020!

Saturday & Sunday!

We are looking forward to holding this terrific event at our Go Padel centres in Maldon and Brentwood, Essex.
Check out the draw below.

Good luck to all!

May the best players win.

Saturday’s Draw:

Maldon

9am MENS B LAST 16 – Match 1 M. Glass & K. Champion VS M. Springett & TBC
9am MENS B LAST 16 – Match 2 D. Hopps & P. Walsh VS P. Bardo & J. Gil-Garcia
9am MENS B LAST 16 – Match 3 S. Hudson & J. Gibbs VS P. Preston & . Grace

Brentwood

9am MENS A LAST 16 – Match 3 M. Barcia & S. Lineker VS E. Ramsden & K. Woodgate

Maldon

10.15am MENS B LAST 16 – Match 4 B. Welsford & K. Johnson VS D. Capper & N. Occleshaw
10.15am MENS B LAST 16 – Match 5 R. Puttick & I. Janmohamed VS S. Hardman & R. Norman
10.15am MENS B LAST 16 – Match 6 O. Smith & R. Templeman VS J. Wong & M. Mahon

Brentwood

10.15am MENS A QUARTER-FINAL 3 E. Selby & G. Almancita VS E. Bardo & T. Garton

Maldon

11.30am MENS LAST 16 – Match 7 H. Jiggins & P. Ramsden VS J. Lee & R. Ramjane  
11.30am MENS B LAST 16 – Match 8 M. Norden & R. Varaden VS S. Beaney & M. Brampton
11.30am MENS B QUARTER FINAL 1 Match 1 Winner VS Match 2 Winner

Brentwood

11.30am MENS A QUARTER-FINAL 4 N. Mohindra & J. Gaspar VS QUALIFIER – Match 3

Maldon

12.45pm MENS B QUARTER FINAL 2 Match 3 Winner VS Match 4 Winner
12.45pm MENS B QUARTER FINAL 3 Match 5 Winner VS Match 6 Winner
12.45pm MENS B QUARTER FINAL 4 Match 7 Winner VS Match 8 Winner

Brentwood

12.45pm MENS A BACKDRAW SEMI FINAL 1 Loser Match 3 VS Loser Match 6

Maldon

3pm MENS B BACKDRAW QUARTER FINAL 4 Loser Match 6 VS Loser Match 8 
3pm MENS A LAST 16 – Match 1 M. Lane & J. Osorio VS S. Meyer & P. Veira
3pm MENS A LAST 16 – Match 2 J. Matthews & T. Newman VS J. Bewley & C. Silkman

Brentwood

3pm WOMENS A – ROUND ROBIN
A. Burgess & A. Daniels
E. Wright & L. Baker
C. Fahey & K. Hazzard
F. Allberry & A. Hunt

Maldon

4.15pm MENS A QUARTER FINAL 1 S. Jones & J. Serrats VS Winner Match 1
4.15pm MENS B BACKDRAW SEMI-FINAL Winner Quarter Final 1 VS Winner Quarter Final 2
4.15pm MENS B BACKDRAW SEMI-FINAL Winner Quarter-Final 3 VS Winner Quarter-Final 4

5.15pm MENS B BACKDRAW FINAL

5.30pm MENS A QUARTER FINAL 2 J. Fernandez & A. Savolainen VS Winner Match 2

5.30pm WOMENS B ROUND ROBIN
W. Brampton & S. Beaney
R. Bell & P. Hackett
N. Jayne & J. Chennels
G. Walsh & J. Hall
Gemma Walsh & H. Lewer
A. Ramsden & S. Bickers

6.45pm MENS SEMI FINAL Winner QF 1 VS Winner QF 2

Brentwood

7.30pm WOMENS A FINAL

Maldon

8pm WOMENS B FINAL

Sunday Schedule

Maldon 

9am MENS B SEMI-FINAL
9am MENS A BACK DRAW SEMI-FINAL 2 Loser Match 1 VS Loser Match 2
9am MENS B SEMI FINAL

10.15am MENS A FINAL
10.15am MENS B FINAL
10.15am MENS A BACK DRAW FINAL

11.30am MIXED B – LAST 16 – Match 1 S & Beaney VS S. Bickers & J. Lee
11.30am MIXED B – LAST 16 – Match 2 G & P Walsh Vs A & P Ramsden
11.30am MIXED B – LAST 16 – Match 3   D & D Hopps Vs E. Backshall & T. Johnson

12.30pm MIXED B – LAST 16 – Match 4 M & W Brampton VS S. Hudson & A. Luscher
12.30pm MIXED A – QUARTER FINAL 1 P. Veira & T. Norton VS K. Harris & L. Baker
12.30pm MIXED A – QUARTER FINAL 2 J. Osorio & R. Tott VS E. Bardo & S. Okamura

1.30pm MIXED A QUARTER FINAL 3 E. Selby & C. Fahey VS T. Garton & K. Hazzard 
1.30pm
MIXED A QUARTER FINAL 4 N. Mohindra & E. Wright VS E. Ramsden & A. Burgess
1.30pm
MIXED B QUARTER FINAL 1  J. Bewley & Gemma Walsh VS Winner Match 1

2.30pm MIXED B QUARTER FINAL 2 Bardo & J. Hall VS Winner Match 2
2.30pm MIXED B QUARTER FINAL 3 K. Woodgate & A. Daniels VS Winner Match 3
2.30pm MIXED B QUARTER FINAL 4  D. Capper & N. Jayne-Watts VS  Winner Match 4

3.30pm MIXED B BACKDRAW SEMI-FINAL Loser Match 1 VS Loser Match 3
3.30pm MIXED A BACK-DRAW SEMI-FINAL Loser Match 2 VS Loser Match 4
3.30pm MIXED A BACK-DRAW SEMI-FINAL Loser QF 1 VS Loser QF 4

4.30pm MIXED A SEMI FINAL Winner QF 1 VS Winner QF 2
4.30pm MIXED A BACK-DRAW SEMI-FINAL Winner QF 3 VS Winner QF 4
4.30pm MIXED A BACK-DRAW SEMI-FINAL Loser QF 2 VS Loser QF 4

5.30pm MIXED B SEMI-FINAL Winner QF 1 VS Winner QF 2
5.30pm MIXED B SEMI-FINAL Winner QF 3 VS Winner QF 4

5.30pm MIXED A BACK DRAW FINAL

6.30pm MIXED A FINAL

6.30pm MIXED B FINAL

6.30pm MIXED B BACK-DRAW FINAL

Pin It on Pinterest